SAKSIDA KATMERLİ SABUNÇİÇEĞİ – 2 SAKSI

Ücretsiz kargo
82,50 ₺

Ürün Özellikleri

Katmerli Sabunçiçeği (Saponaria officinalis Rosea Plena) saksıda özel olarak hazırlanarak beğeninize sunulmuştur.

2 Adet saksı fiyatıdır.

Kargo ücretsizdir.

 

Bilgilendirme

Eget Vakfı İktisadi İşletmesi’nin sattığı ürünlerden edinilen gelir, öğrencilere burs olarak aktarılmaktadır. Detaylı Bilgi

Ürün Açıklaması

Katmerli sabunçiçeği, Karanfilgiller familyasından olup, güneşe ve sussuzluğa dayanıklı, 150 cm.’ye kadar boylanabilen gerek saksıda gerekse bahçede yetiştirilebilen çok yıllık bir bitkidir.
Ülke topraklarımızda yer yer bulunan tek kat çiçekli Saponaria officinalis’in kardeşidir.
Bitkiye sabunçiçeği isminin verilmesinin nedeni, çiçek, yaprak ve köklerinin su altında ovuşturulması durumunda sabun hammaddesi benzeri bir özütün ortaya çıkması ve köpürmesidir.
Kökleri yeraltında yatay olarak çevresine yayılır. Birkaç yılda bir dikildiği yerden sökülüp rizomlarından ayrılarak yeniden dikilmesinde yarar vardır. Kök ayırma işlemi ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılabilir.
Sabunçiçeğinin tek yıllık ve çok yıllık olmak üzere 40’tan fazla türü bulunmaktadır. Kimi çeşitleri kazık köklere sahipse de katmerli sabunçiçeği, kırmızı renkte rizom (yumru benzeri) sköklere sahiptir.

Uzman Yorumu

Katmerli Sabunçiçeği: Kısa sürede gelişen, dikili olduğu tarhı dolduran, oldukça iştahlı bir bitkidir. Çiçekleri sabun kokuludur. Çiçeklenme Haziran ayında başlar ve Eylül’e dek sürer. Genelde katmerli pembe çiçekler açan sabunçiçeği, dikili olduğu alana göre beyaz çiçekler de açabilir. Köklerinin yaygınlaşması oranında, çevresindeki yabani bitkilerin gelişimini durdurur.
-28 dereceye kadar donlara dayanaklıdır. Nerdeyse hiç bakım istemez; ancak doğru toprak karışımı sağlandığı zaman, saksılarda, ilkbahar ve sonbahar aylarında bile çiçek açabilir.
Bitkiyi saksılardan aşağıya doğru sarkıtarak biçimlendirmek de olanaklıdır.
Elinize ulaşacak olan sabunçiçeklerinin, ulaştıktan 15 gün sonra daha geniş bir saksıya almanızda ya da bahçenize dikmenizde yarar vardır.
Gönderilecek olan her bir saksıda en az 3 dal bitki mevcuttur. Ve dalların en kısası 10 cm’dir.

ÜRÜN ANALİZİ

EGET Vakfı İktisadi İşletmesi, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden alınmış bir belge ile 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu ve buna ilişkin çıkarılan mevzuatlarda belirtilen hükümlere uymayı taahhüt ederek Tohumculuk Sektörü'nde Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliği hükümlerine göre 'süs bitkisi üreticisi' olarak yetkilendirilmiştir.
EGET Vakfı İktisadi İşletmesi aynı zamanda Süs Bitkileri Yetiştiricileri Alt Birliğine üyedir.