Hakkımızda

EGET VAKFI İKTİSADİ İŞLETMESİ

 

Eğitim, Geriatri, Ekolojik Tarım, Turizm (EGET) Vakfı’nın en önemli amacı, eğitim görmekteyken maddi zorluklar yaşayan öğrencilere burs sağlamak, böylece toplumun kültürel ve bilimsel gelişimine hizmet etmektir. Vakfımız, 25-Temmuz-2015 tarihinde, Safai Özer ve Özlem Uzman tarafından Muğla’da kurulmuştur.

EGET Vakfı İktisadi İşletmesi, Vakfımızın kesintisizce eğitime destek sağlamayı sürdürebilmesi amacıyla kurulmuş; geliştirdiği projelerle ve yatırımlarla güçlü bir döner sermaye oluşturması hedeflenmiştir.

İktisadi işletmemizin ilk yatırımı, EGET Vakfı Armutçuk Organik Tarım İşletmesi oldu. Ula, Armutçuk Mahallesi’nde yer alan İşletmemiz 22.000 m2’lik arazi üzerine kuruludur. 24-Mayıs-2015 tarihinde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Trüf Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden satın alınan 415 meşe fidanının köklerine, kışlık siyah trüf olarak da bilinen, Tuber Melonosporum sporu aşılanmıştır. TÜRKİYE’NİN EN GENİŞ ÖZEL TRÜF PLANTASYONU, İktisadi İşletmemizce hayata geçirilmiştir.

 

 

Aynı işletme bünyesindeki ikinci girişimimizse, sahil kentlerinin ilk lavanta tarlasını oluşturmak oldu. 6 metre arayla dikilen meşe fidanlarının arasında kalan alanları verimli bir şekilde değerlendirebilmek amacıyla, yetiştirmesi oldukça zahmetsiz bir bitki olan ve kireçli toprakları seven lavanta bitkisini yeğledik.

8-Mayıs-2016 tarihinde 3.5 dönümlük alana, 2.600 kök Lavandula X Intermedia Super A ırkı lavanta fidesi dikilmiş ve EGET Vakfı İktisadi İşletmesi SAHİL KENTLERİNİN İLK LAVANTA TARLASINI oluşturmuştur. 2019 yılının Ekim ayında, çelikten yetiştirdiğimiz 2.300 kök Lavandula Angustifolia ve 250 adet Super A ırkı lavanta arazimize aktarılarak lavanta dikim alanımız 7 dönüme ulaşmıştır.

Yıllara göre hasat edilen Lavandalula x intermedia Super A ve Lavandula angustifolia Vera'nın hasat miktarları ve elde ettiğimiz yağ miktarlarımız aşağıda verilmiştir.

2018-2023 yılları arasında Lavandalula x intermedia Super A lavantaların hasadı sonucu elde edilen sayısal verilerimiz:

  • 2018 yılında 215 kg lavantadan, 7,80 kg,
  • 2019 yılında 463 kg lavantadan, 25,24 kg,
  • 2020 yılında 500 kg lavantadan 25,87 kg,
  • 2021 yılında 463 kg lavantadan 21,80 kg,
  • 2022 yılında 650 kg lavantadan 23,45 kg,
  • 2023 yılında 696,2 kg Lavantadan 24,70 kg lavanta yağı elde edilmiştir.

2019 yılının Ekim ayında arazimize diktiğimiz ve henüz 2 yaşını doldurmuş 2300 kök Lavandula angustifolia Vera lavantalarımız 2021 yılında hasat edilmeye başlanmıştır.

  • 2021 yılında ilk hasatında 33,5 kg lavantadan 1,25 kg,
  • 2022 yılında 80 kg lavantadan 4,21 kg,
  • 2023 yılında 231,6 kg lavantadan 6,10 kg lavanta yağı elde edilmiştir.

 

 

Kendi tarlamızda hiçbir kimyasal madde kullanmadan yetiştirdiğimiz ve kol gücü ile hasat ettiğimiz lavantaları damıtarak edindiğimiz lavanta yağını ham olarak satmak yerine, katma değerli ürünlere dönüştürme yolunu seçtik. Bu yeğleyiş, EGET TEN markasını doğurdu. 2019’da, EGET TEN markasıyla, kozmetik pazarına altı ürün sunduk: Lavanta yağlı şampuan, el yapımı katı sabun, sıvı sabun, lavanta kolonyası, tonik ve pek çok farklı kullanım amacı olan saf lavanta suyu (lavanta hidrosolü). 2019 yılında edinilen yağ ile de, ürün gamımıza, gündüz kremi, duş jeli, yüz yıkama jeli ve vücut losyonu ekledik.

Ayrıca saf lavanta yağını da özel koyu renkli damlalıklı cam şişelerde satışa sunmuş bulunmaktayız. Tüm ürünlerimizi yasa ve yönetmeliklere uygun olarak mümkün olduğunca doğal yöntemler kullanarak ürettirip yasa ve yönetmeliklere uygun bir biçimde akredite laboratuvarlarda tüm testleri tamamlandıktan sonra pazara sunduk. EGET TEN markalı kozmetik ürünlerimizin tamamını, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Ürün Takip Sistemi’ne (ÜTS) kayıt ettirdik.

 

2022 yılının Haziran ayında Armutçuk Tarım İşletmemiz, Organik Tarım Sertifikası almaya hak kazandı. Lavantalarımızdan organik yağ elde edebilmek üzere kurduğumuz distilasyon ünitemiz de sertifikalandırma kuruluşu Ecocert tarafından sertifikalandırıldı. Böylece, İktisadi İşletmemiz yine bir ilki gerçekleştirerek Muğla’nın ORGANİK SERTİFİKALI İLK DİSTİLASYON ÜNİTESİNİ kurmuş oldu.

İktisadi İşletmemiz, gerek lavanta bahçesi oluşturmak isteyen çiftçilere, gerekse hobi amaçlı fide yetiştirmek isteyen kişi ve kuruluşlara perakende ve toptan olarak fide satışı da gerçekleştirmektedir. İktisadi İşletmemiz’in ayrıca, mevsimine göre değişkenlik gösteren gojiberry (kurtüzümü), dikensiz böğürtlen ve diğer bazı süs bitkileri ve sebze fideleri satışı da bulunmaktadır.

İktisadi İşletmemiz, Süsbir Üyelik Belgesi ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden alınmış Süs Bitkisi Üretici Belgesi’ne sahiptir.

 

 

İktisadi işlememiz, her girişiminde doğaya ve çevreye saygılı olmayı; ürettiği ya da ürettirdiği her üründe doğal olanı ön planda tutmayı ilke edinmiştir. Kendi tarım işletmemizde kimyasal gübre ya da olası zararlılarla karşı herhangi bir kimyasal mücadele yöntemi kullanmadığımız gibi, ürün elde ettiğimiz toprağın da özenle korunması gerektiğine inanmaktayız. Gereksinim duyageldiğimiz gübre seçiminde bile, topraklarımızda, doğanın bir mucizesi sayılan solucan gübresinin organik sertifikalı olanını kullanmaktayız.

Ürettiğimiz ya da EGET Vakfı standartlarına uygun olarak ürettirdiğimiz her üründe son derece özenli ve duyarlı olmaya çabalamakta; ürünlerimizi, sizlerin beğenisine sunulmadan önce, yetkili laboratuvarlarda analiz ettirmekteyiz. Bu nedenle, EGET Vakfı İktisadi İşletmesi logolu tüm ürünleri gönül rahatlığıyla tüketebilir; sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

 

 

EGET Vakfı, maddi yetersizliğin üniversite eğitimine engel olmadığı; doğanın, sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla korunduğu; orta yaş ve üstü insanlar için çağcıl turizm örneklerinin yaşama geçirildiği bir Türkiye düşlemektedir. Satın aldığınız her ürünle, üniversite öğrencilerine sağladığımız burslara katkıda bulunacaksınız.