LAVANTA ÜÇLÜ DİKİM SETİ

Ücretsiz kargo
479,00 ₺

Ürün Özellikleri
  • LAVANTA FİDESİ (24 ADET)
  • TORFSOİL SAKSI TOPRAĞI (10 litre)
  • İLPASOL SIVI SOLUCAN GÜBRESİ (1 litre)

*** Kargo ücretsizdir.

 

Bilgilendirme

Eget Vakfı İktisadi İşletmesi’nin sattığı ürünlerden edinilen gelir, öğrencilere burs olarak aktarılmaktadır. Detaylı Bilgi

Ürün Açıklaması

Sizler için lavanta dahil her türlü iç ve dış mekan bitkisinin dikiminde kullanabileceğiniz üçlü bir set hazırladık. Setin içerisinde, 24 adet köklü lavanta fidesi, 10 litre İlpasol Torfsoil saksı toprağı ve 1 litre yüzde yüz organik İlpasol sıvı solucan gübresi bulunmaktadır.
Üçlü Dikim Setinin ilk ürünü olan Lavanta fidelerimiz, EGET Vakfı, Armutçuk Tarım İşletmemiz’de yetiştirilen 'Lavandula X-Intermedia Super A' cinsi fidelerdir, köklüdür ve yaklaşık 10-13 cm boyundadır. Fideler, tüplerden çıkartılıp İlpasol sıvı solucan gübresi emdirilmiş kokopite aktarılmıştır. Fidelerin renk ve parlaklığı mevsimsel şartlar nedeniyle fotoğraftaki ile farklılık gösterebilir. İki yaşında ve güçlü gövdeli lavanta fidelerimiz, istenilen her mevsim toprağa aktarılabilmektedir.
Lavanta bitkisi, kireçli toprakları bile sever; fazla suya gereksinim duymaz. Toprağa aktarmanız durumunda, sıra üstünün seksen cm.; sıra arasının iki metre olmasına dikkat etmenizi öneririz.
Setin içerisindeki ikinci ürün, 10 litrelik torfsoil saksı toprağıdır. Saksı toprağının içerisinde, % 60 torf, % 20 solucan gübresi, % 10 leonardit, % 10 perlit içermektedir.
Set içeriği üçüncü ürünü, 1 litrelik İlpasol sıvı solucan gübresi oluşturmaktadır. Solucan gübresi tarlaya aktarılan fidelerin köklerini güçlendirir, hasat edilen sebze ve meyvelerin raf ömürlerini uzatır, sebze tohum, fide ve meyvelerin daha hızlı gelişmesini ve olumsuz çevre koşullarına karşı dirençli olmasını sağlar, mevsimsel ısı farklarına karşı bitki direncini artırır, kesme çiçeklerin hasat öncesi ve sonrası ömürlerini uzatır, uygulandığı topraktaki zararlı maddeleri yok ederek, toprağın sağlıklı özelliklere kavuşmasına imkan verir.

Uzman Yorumu

Lavanta Bitkisi: Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden olan lavanta bitkisi 20-60 cm boyuna kadar büyüyebilen genellikle Haziran ve Temmuz aylarında hoş kokulu çiçekler açan; çok yıllık ve yarı çalımsı nitelikte, değerli bir uçucu yağ bitkisidir. Tıbbi ve aromatik bitkiler sınıfındadır. Antik çağlardan beri hafif ve rahatlatıcı kokusuyla bilinmektedir. Yunanlı ve Romalılar tarafından halka açık banyolarda kullanılan lavantanın ismi Latince ‘lavare’ yani ‘yıkanmak’ sözcüğünden gelmektedir. Fransız kimyager ve bilim insanı René-Maurice Gattefossé bir deney sırasında elini yaktığında elini yanlışlıkla lavanta yağı dolu bir kavanoza sokmuş ve yanığın hızla iyileşmesine tanık olmuştur. Lavanta bitkisi 1910 yılından beri modern tıpta da kullanılmaya başlanmıştır.
Torfsoil Kullanım Alanları: İç ve dış mekan süs bitkileri, çiçekli çiçeksiz bitkiler , sebze tohum ve fideleri, meyve tohum, fide ve ağaçları, çim tohumu ve rulo çim uygulaması, çam türleri vb. tüm bitkiler için, dikimde, saksı değişiminde, toprak ilavesinde, köklendirme işleminde, tohum çimlendirmede, çim için uygun zemin oluşturmada ve tohum örtme işleminde güvenle kullanılabilir. Bitki dikimi yapılırken mevcut toprakla karıştırılabilir. Bu sayede toprak verimi arttırılmış olur.
İlpasol %100 Doğal Sıvı Solucan Gübresi: Uygulandığı toprakta, zararlı maddeleri yok ederek, toprağın sağlıklı özelliklere kavuşmasına imkan verir. Solucan gübresindeki humik maddeler, topraktaki ağır metalleri, radyonuklidleri, pestisidleri, zor eriyen, bitkiye geçemeyen bileşiklere dönüştürerek insan ve hayvan sağlığı için zararlı bu maddelerin bitkiye dolayısıyla ürünlere geçmesini engeller. Solucanlar, üzerinde ve sindirim sisteminde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını (sölom sıvısı) gübreye geçirir, bu gübre de bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar. Bitki besleyici temel elementleri (azot, fosfor, potasyum) mikro besin elementlerini, hümik ve fülvik asitleri içerir.

ÜRÜN ANALİZİ

Lavanta bitkisi, çalı formunda olması nedeniyle çit bitkisi olarak da kullanılabilir. Dilerseniz balkonunuzda ve saksıda bile yetiştirebilirsiniz. Çok fazla suyu sevmez. Genellikle Haziran sonu ve Temmuz ayı boyunca çiçek açar. Hoş kokusu uzak mesafelerden bile duyumsanabilen bu özel bitki aynı zamanda sivrisinek gibi haşereleri kovucu etkisiyle de bilinmektedir. Bitki saksıdan çıkarıldıktan sonra kök bölgesi silkme işlemi ile gevşetilir. Varsa çürümüş olan ve uzun kökler temizlenir.
Toprak değişimi için uygun zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimidir. (Çiçeklenme dönemi hariç) İlpasol Tofsoil saksı toprağı dengeli olarak saksı içine konulur. Bitki, kök sistemi zedelenmeden saksı içine yerleştirilir üzerine , İlpasol Torfsoil ilave edilerek gerektiği kadar su verilir.
İLPASOL® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresi İlpasol Türkiye'de Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanları ile T.C Tarım ve Orman Bakanlığı kontrollü, Organik Sertifikalı, ISO belgeli İlpasol® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresi üretimi yapan KOSGEB destekli ilk kurulan kuruluştur. Türk çiftçisi İlpasol® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresi nin kullandığı tüm dönemlerde aynı güçlü etkiyi yakalayabilmektedir. T.C Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yetkilendirdiği Ekotar Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu tarafından Organik Tarım'ın esaslarına dair yönetmelik çerçevesinde uygunluğu onaylanmış. İlpasol® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresi 'dir.
Ürün etiketleri