SAKSIDA LAVANTA (2 SAKSI) VE SAKSI TOPRAĞI (4 + 4 LT)

Ücretsiz kargo
111,50 ₺

Ürün Özellikleri

2 SAKSI LAVANTA – 4 + 4 LT SAKSI TOPRAĞI

ÜCRETSİZ KARGO

 

 

 

Bilgilendirme

Eget Vakfı İktisadi İşletmesi’nin sattığı ürünlerden edinilen gelir, öğrencilere burs olarak aktarılmaktadır. Detaylı Bilgi

Ürün Açıklaması

Süzek toprak gereksinen tüm bitkiler için kullanabileceğiniz saksı toprağını ister lavantalarınızı saksısını değiştirmek istediğinizde isterseniz diğer bitkileriniz için kullanabilirsiniz.
Özel bir karışım olan saksı toprağı kök gelişimi için ideal bir karışımdır. Ek gübre gerektirmez. Kimyasal madde içermez. Humik ve Fulvik asit içerir. Azot içerir. Organik madde içerir.
Sizin için, en güzel lavantaları seçtik. Saksılarda dipdiriler. İki saksı bir arada; ikisi tek kolide.
Lavantaların boyu yaklaşık 20 cm.’dir.
EGET Vakfı Armutçuk Tarım İşletmesi’nde yetiştirdiğimiz lavantaların en güzelleri seçilerek saksılara dikilmiştir. Daha sonra saksılar renkli kağıtla özenle paketlenerek beğeninize sunulmuştur.
Lavanta bitkisi, kireçli toprakları bile sever; fazla suya gereksinim duymaz. Toprağa aktarmanız durumunda, sıra üstünün seksen cm.; sıra arasının iki metre olmasına dikkat etmenizi öneririz.

Uzman Yorumu

Lavanta Bitkisi: Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden olan lavanta bitkisi 20-60 cm boyuna kadar büyüyebilen; genellikle Haziran ve Temmuz aylarında hoş kokulu çiçekler açan; çok yıllık ve yarı çalımsı nitelikte, değerli bir uçucu yağ bitkisidir. Tıbbi ve aromatik bitkiler sınıfındadır. Antik çağlardan beri hafif ve rahatlatıcı kokusuyla bilinmektedir. Yunanlı ve Romalılar tarafından halka açık banyolarda kullanılan lavantanın ismi Latince ‘lavare’ yani ‘yıkanmak’ sözcüğünden gelmektedir. Fransız kimyager ve bilim insanı René-Maurice Gattefossé bir deney sırasında elini yaktığında elini yanlışlıkla lavanta yağı dolu bir kavanoza sokmuş ve yanığın hızla iyileşmesine tanık olmuştur. Lavanta bitkisi 1910 yılından beri modern tıpta da kullanılmaya başlanmıştır.

ÜRÜN ANALİZİ

Lavanta bitkisi, çok fazla suyu sevmez. Genellikle Haziran sonu ve Temmuz ayı boyunca çiçek açar. Hoş kokusu uzak mesafelerden bile duyumsanabilen bu özel bitki aynı zamanda sivrisinek gibi haşereleri kovucu etkisiyle de bilinmektedir.
EGET Vakfı İktisadi İşletmesi, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden alınmış bir belge ile 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu ve buna ilişkin çıkarılan mevzuatlarda belirtilen hükümlere uymayı taahhüt ederek Tohumculuk Sektörü'nde Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliği hükümlerine göre 'süs bitkisi üreticisi' olarak yetkilendirilmiştir.
EGET Vakfı İktisadi İşletmesi aynı zamanda Süs Bitkileri Yetiştiricileri Alt Birliğine üyedir.
"EGET Vakfı İktisadi İşletmesi, Organik Tarım Sertifikasyon kuruluşu olan ECOCERT tarafından denetlenerek verilen Müteşebbis Sertifikası kapsamındadır. Organik Tarımın Esasları ve Uygulamasına İlişkin Yönetmeliğin 37 inci madde hükümlerine göre kontrol/denetim altında faaliyetlerini yerine getirmekte ve adı geçen mevzuattaki gereklilikleri karşılamaktadır.