LAVANTA FİDESİ EN GÜZEL ARMAĞAN - 12 ADET

Ücretsiz kargo
198,90 ₺

Ürün Özellikleri

12 Adet lavanta fidesi - Kargo Ücretsizdir.

Lavanta Fidesi, En Güzel Armağan Seçeneklerinden Biridir.

Sevdiklerinize, kraft ambalaja sarılarak özenle paketlenmiş,
12 adet lavanta fidesi armağan edebilirsiniz.

Bilgilendirme

Eget Vakfı İktisadi İşletmesi’nin sattığı ürünlerden edinilen gelir, öğrencilere burs olarak aktarılmaktadır. Detaylı Bilgi

Ürün Açıklaması

Armağan olarak göndermek üzere zarif ve özgün bir bitki arayışındaysanız, size EGET Lavanta fidelerini öneriyoruz.
Fideler ikişerli olarak paketlenerek kraft ambalaja sarılmış ve mükemmel bir armağana dönüştürülmüştür. Yıllardır, sakinleştirici ve dinginlik veren bir bitki olarak tanınan lavanta bitkisini yetiştirmek keyifli olduğu kadar zahmetsizdir de...
Mevsimsel koşullar nedeniyle lavantaların renk ve parlaklığı fotoğraftakinden farklı olabilir.
EGET Vakfı, Armutçuk Tarım İşletme’mizde yetiştirilen, Lavandula X-Intermedia Super A cinsi lavanta fideleri yaklaşık 10-13 cm boyundadır.
Fideler, tüplerden çıkartılıp İlpasol sıvı solucan gübresi emdirilmiş kokopite aktarılmıştır. Bu nakliye ve koruma yöntemi, dünyada ilk kez işletmemizce uygulanmıştır. İki yaşında ve güçlü gövdeli lavanta fidelerimiz, istenilen her mevsim toprağa aktarılabilmektedir.
Lavanta bitkisi, çalı formunda olması nedeniyle çit bitkisi olarak da kullanılabilir. Dilerseniz balkonunuzda ve saksıda bile yetiştirebilirsiniz. Çok fazla suyu sevmez. Genellikle Haziran sonu ve Temmuz ayı boyunca çiçek açar. Hoş kokusu uzak mesafelerden bile duyumsanabilen bu özel bitki aynı zamanda sivrisinek gibi haşereleri kovucu etkisiyle de bilinmektedir.
Fideler kargoda gönderim için hazırlandıktan sonra kraft ambalaja sarılarak şık bir armağana dönüştürülmüştür. İkili paketler halinde satışa sunulmuştur.

Uzman Yorumu

Lavanta bitkisi, kireçli toprakları bile sever; fazla suya gereksinim duymaz. Toprağa aktarmanız durumunda, sıra üstünün seksen cm.; sıra arasının iki metre olmasına dikkat etmenizi öneririz.
Ballıbabagiller(Lamiaceae) ailesinden olan lavanta bitkisi 20-60 cm boyuna kadar büyüyebilen genellikle Haziran ve Temmuz aylarında hoş kokulu çiçekler açan çok yıllık ve yarı çalımsı değerli bir uçucu yağ bitkisidir ve tıbbi ve aromatik bitkiler sınıfındadır. Antik çağlardan beri hafif ve rahatlatıcı kokusuyla bilinmektedir. Yunanlı ve Romalı’lar tarafından halka açık banyolarda kullanılan lavantanın ismi delatince ‘lavare’ yani yıkanmak sözcüğünden gelmektedir
1910 yılından bu yana da Fransız kimyager ve bilim insanı René-Maurice Gattefossébir deney sırasında elini yaktığında elini yanlışlıkla lavanta yağı dolu bir kavanoza sokmuş ve yanığın hızla iyileşmesinin ardından modern tıpta da kullanılmaya başlanmıştır.
Lavanta toprak yönünden çok seçici değildir. Pek çok bitki için elverişsiz olan kireçli toprakları sever. Yetiştirmesi zahmetli değildir. Çok fazla su istemez. Lavantayı tohumdan yetiştirmek çok iyi sonuçlar vermez. Bu nedenle fide olarak alınıp toprağa aktarılması daha uygun olur.
Lavanta bitkisi, çalı formunda olması nedeniyle çit bitkisi olarak da kullanılabilir. Dilerseniz balkonunuzda ve saksıda bile yetiştirebilirsiniz. Çok fazla suyu sevmez. Genellikle Haziran sonu ve Temmuz ayı boyunca çiçek açar. Hoş kokusu uzak mesafelerden bile duyumsanabilen bu özel bitki aynı zamanda sivrisinek gibi haşereleri kovucu etkisiyle de bilinmektedir.
EGET Vakfı İktisadi İşletmesi ürünlerinin satışından edinilecek gelir üniversite öğrencilerine burs olarak aktarılmaktadır.

ÜRÜN ANALİZİ

Ürün Analizi: EGET Vakfı İktisadi İşletmesi, Tarım ve Orman Bakanlığı Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden alınmış bir belge ile 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu ve buna ilişkin çıkarılan mevzuatlarda belirtilen hükümlere uymayı taahhüt ederek Tohumculuk Sektörü'nde Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliği hükümlerine göre 'süs bitkisi üreticisi' olarak yetkilendirilmiştir.
EGET Vakfı İktisadi İşletmesi aynı zamanda Süs Bitkileri Yetiştiricileri Alt Birliğine üyedir.
"EGET Vakfı İktisadi İşletmesi, Organik Tarım Sertifikasyon kuruluşu olan ECOCERT tarafından denetlenerek verilen Müteşebbis Sertifikası kapsamındadır. Organik Tarımın Esasları ve Uygulamasına İlişkin Yönetmeliğin 37 inci madde hükümlerine göre kontrol/denetim altında faaliyetlerini yerine getirmekte ve adı geçen mevzuattaki gereklilikleri karşılamaktadır. "