EGET TEN - 5 (TOPLAM 30 ÜRÜN)

967,25 ₺
725,44 ₺

TOPLAM 30 ÜRÜN

Ürün Özellikleri

6 farklı üründen beşer adet içeren settir. (Toplam 30 ürün)

5 adet Lavanta Yağlı Şampuan, 5 adet Lavanta yağlı Sıvı Sabun, 5 adet Lavanta Yağlı Ev Yapımı Katı Sabun, 5 adet Lavanta Yağlı Tonik, 5 adet Lavanta Kolonyası Eau De Cologne, 5 adet Lavanta Hidrosolü (Doğal Lavanta Suyu).

Ahşap sunum kutusu bu seti alan müşterilerimize armağınımızdır.

 

 

Bilgilendirme

Eget Vakfı İktisadi İşletmesi’nin sattığı ürünlerden edinilen gelir, öğrencilere burs olarak aktarılmaktadır. Detaylı Bilgi

Ürün Açıklaması

’EGET Vakfı, Armutçuk Tarım İşletmemiz'de hiçbir kimyasal madde kullanılmadan yetiştirilmiş olan lavantalardan elde ettiğimiz lavanta yağı ve suyu kullanılarak üretilen 6 farklı üründen beşer adet içeren settir. Bu ürünü alan müşterilerimize ahşap sunum kutusu armağan edilecektir. 5 adet EGET TEN Lavanta Yağlı Şampuan, 5 adet EGET TEN Lavanta yağlı Sıvı Sabun, 5 adet EGET TEN Lavanta Yağlı Ev Yapımı Katı Sabun, 5 adet EGET TEN Lavanta Yağlı Tonik, 5 adet EGET TEN Lavanta Kolonyası Eau De Cologne, 5 adet EGET TEN Lavanta Hidrosolü (Doğal Lavanta Suyu) fiyata dahildir. Armağanımız olan 'Ahşap Sunum Kutusu masif ahşaptır ve ölçüleri yükseklik: 42, en: 28, derinlik: 9 cm'dir. Bu seti alan müşterilerimiz perakende fiyatlar üzerinden %25 indirimin yanısıra masif ahşap sunum kutusunu da ücretsiz olarak edineceklerdir.

ÜRÜNÜN ÖYKÜSÜ

Minicik fideler dikmiştik EGET Vakfı’nın Armutçuk Tarım İşletmesi’ne. Tutundular, büyüdüler, çiçeklendiler. Bal oldular; burs oldular. Hasat edildiler; sonra, damıtıldılar. (M.B.B. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi’nde damıtılan ilk ticari ürün, EGET Vakfı’nın lavantalarıydı.) Damıtıldılar da lavanta yağı ve lavanta suyu oldular. Şişelendiler; yine burs oldular. Hasad edildiler; kimisinin sapları dövüldü; tohumları ayrıştırıldı. Minik yastıklara dolduruldular, aylarca lavanta koksun diye satın alanların odaları. Yastık oldular; burs oldular. Ev yapımı lavantalı sabunlar ürettirdik. Sabun oldular; burs oldular. Teşekkürler, alışverişiniz için. Helal olsun emeklerimiz, gençlere.

Uzman Yorumu

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği’nde tıbbi bitkilerin tanımı şöyle yapılmakta: ‘Bir veya daha fazla kısmı tedavi edici veya hastalıkları önleyici olabilen veya herhangi bir kimyasal-farmasötik sentezin öncüsü olabilen bitkiler.’ [1] Tıbbi ve aromatik bitkiler, eski çağlardan bu yana pek çok amaç için kullanılmıştır. Tıbbi ve aromatik bitkilerin kullanılabilen bileşenlerinden biri, onların uçucu yağlarıdır. Uçucu yağ, bitkilerin yaprak, meyve, kabuk veya kök kısımlarından elde edilen; oda sıcaklığında sıvı halde olan, güçlü kokulu, doğal bir üründür. Bitkilerin uçucu yağlarının kullanımı, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmekte etken olduğu için, günden güne yaygınlaşmaktadır. Günümüzde, uçucu yağlar içeren sabun, losyon, duş jeli, tonik, nemlendirici, yüz kremi ve maske gibi banyo ve vücut ürünü; deterjan, dezenfektan, oda kokusu benzeri ev ve mutfak ürünleri üretilmektedir. Uçucu yağ elde edilen bitkilerden biri de lavantadır. “Lavanta (Lavandula spp.), Lamiaceae familyasından, yarı çalımsı formda çok yıllık değerli bir uçucu yağ bitkisidir. Çoğu, Akdeniz bölgesinde rahatça yetişen 39 kadar lavanta türü bulunmaktadır. bunlar arasında özellikle Lavandula seksiyonu, çiçekleri ve uçucu yağları için üretilen en ekonomik türlerden başlıcasıdır. Türkiye'de, lavanta türlerinden sadece Karabaşotu olarak tanınan L. stoechas ssp. cariensis türü doğal olarak yetişmektedir. Lavanta, dünyada en fazla Güney Avrupa'nın ve Kuzey Afrika’nın Akdeniz'e komşu olan ülkelerinde yaygınlık göstermektedir. Fransa, Bulgaristan, İspanya, İtalya, Yunanistan, İngiltere, Rusya, ABD, Avusturya ve Kuzey Afrika ülkelerinde yoğun olarak kültürü yapılmaktadır.” https://www.eget.com.tr/lavantanin-oykusu sayfasındaki Lavantanın Öyküsü bloğundan alınmıştır.

ÜRÜN ANALİZİ

EGET Lavanta Yağlı Şampuanın hammaddesi olan ve Armutçuk Tarım İşletmemiz’de hiçbir kimyasal madde kullanmaksızın yetiştirdiğimiz lavantalardan elde edilen yağ, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi laboratuvarında analiz ettirilmiştir. EGET TEN lavanta yağlı şampuanın üretilmesinin ardından ürünlerimiz Bilim Kozmetik ve Endüstriyel Ürün Analiz Laboratuvarı’nda ayrıca analiz ettirilmiştir