İNDİRİMLİ ARMAĞAN SEÇENEĞİ - 4

Ücretsiz kargo
149,00 ₺
134,00 ₺

Ürün Özellikleri

İndirimli Armağan Paketi İçeriği:
Ücretsiz kargo

  • 1 Adet Lavanta Yağlı Şampuan - 400 ml
  • 1 Adet Lavanta Kolonyası Cam Şişede - 200 ml
  • 1 adet Lavanta Yağlı El Yapımı Katı Sabun 125 gr
  • 8 Adet Lavanta Fidesi

Bilgilendirme

Eget Vakfı İktisadi İşletmesi’nin sattığı ürünlerden edinilen gelir, öğrencilere burs olarak aktarılmaktadır. Detaylı Bilgi

Ürün Açıklaması

Annenize özel olarak hazırladığımız bu armağan seçeneği lavanta yağlı şampuan, lavanta kolonyası, el yapımı lavanta yağlı katı sabun ve 8 adet lavanta fidesini içermektedir.
Muğla İli, Ula ilçesi Armutçuk mahallesinde yer alan arazimizde hiçbir kimyasal madde kullanmaksızın yetiştirdiğimiz lavantaların hasadı sonucu elde ettiğimiz lavanta yağı kullanılarak üretilmiştir.

ÜRÜNÜN ÖYKÜSÜ

Minicik fideler dikmiştik EGET Vakfı’nın Armutçuk Tarım İşletmesi’ne.
Tutundular, büyüdüler, çiçeklendiler. Bal oldular; burs oldular.
Hasat edildiler; sonra, damıtıldılar. (M.B.B. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi’nde damıtılan ilk ticari ürün, EGET Vakfı’nın lavantalarıydı.) Damıtıldılar da lavanta yağı ve lavanta suyu oldular. Şişelendiler; yine burs oldular.
Hasat edildiler; kimisinin sapları dövüldü; tohumları ayrıştırıldı.
Minik yastıklara dolduruldular, aylarca lavanta koksun diye satın alanların odaları. Yastık oldular; burs oldular.
Lavanta yağlı şampuan ürettirdik. Şampuan oldular; burs oldular.
Teşekkürler, alışverişiniz için.

Uzman Yorumu

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği’nde tıbbi bitkilerin tanımı şöyle yapılmakta: ‘Bir veya daha fazla kısmı tedavi edici veya hastalıkları önleyici olabilen veya herhangi bir kimyasal-farmasötik sentezin öncüsü olabilen bitkiler.’ [1] Tıbbi ve aromatik bitkiler, eski çağlardan bu yana pek çok amaç için kullanılmıştır. Tıbbi ve aromatik bitkilerin kullanılabilen bileşenlerinden biri, onların uçucu yağlarıdır. Uçucu yağ, bitkilerin yaprak, meyve, kabuk veya kök kısımlarından elde edilen; oda sıcaklığında sıvı halde olan, güçlü kokulu, doğal bir üründür. Bitkilerin uçucu yağlarının kullanımı, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmekte etken olduğu için, günden güne yaygınlaşmaktadır. Günümüzde, uçucu yağlar içeren sabun, losyon, duş jeli, tonik, nemlendirici, yüz kremi ve maske gibi banyo ve vücut ürünü; deterjan, dezenfektan, oda kokusu benzeri ev ve mutfak ürünleri üretilmektedir. Uçucu yağ elde edilen bitkilerden biri de lavantadır. “Lavanta (Lavandula spp.), Lamiaceae familyasından, yarı çalımsı formda çok yıllık değerli bir uçucu yağ bitkisidir. Çoğu, Akdeniz bölgesinde rahatça yetişen 39 kadar lavanta türü bulunmaktadır. bunlar arasında özellikle Lavandula seksiyonu, çiçekleri ve uçucu yağları için üretilen en ekonomik türlerden başlıcasıdır. Türkiye'de, lavanta türlerinden sadece Karabaşotu olarak tanınan L. stoechas ssp. cariensis türü doğal olarak yetişmektedir. Lavanta, dünyada en fazla Güney Avrupa'nın ve Kuzey Afrika’nın Akdeniz'e komşu olan ülkelerinde yaygınlık göstermektedir. Fransa, Bulgaristan, İspanya, İtalya, Yunanistan, İngiltere, Rusya, ABD, Avusturya ve Kuzey Afrika ülkelerinde yoğun olarak kültürü yapılmaktadır.” https://www.eget.com.tr/lavantanin-oykusu sayfasındaki Lavantanın Öyküsü bloğundan alınmıştır.

ÜRÜN ANALİZİ

EGET Eau de Cologne lavanta kolonyasının içerisinde kullanılan ve Armutçuk Tarım İşletmemiz’de hiçbir kimyasal madde kullanmaksızın yetiştirdiğimiz lavantalardan elde edilen yağ, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi laboratuvarında analiz ettirilmiştir.
Lavanta kolonyasının üretilmesinin ardından ürünlerimiz Bilim Kozmetik ve Endüstriyel Ürün Analiz Laboratuvarı’nda ayrıca analiz ettirilmiştir.
Ürün etiketleri